sida

Socialnämnden

Vänsterpartiet har  en ordinarie ledamot i socialnämnden (Gunnar Bergström).

Här redovisar vi en del av de förslag som vi under året lagt i socialnämnden. Övriga yrkanden, yttranden och förslag finns under rubriken Yttranden och förslag, som är en underrubrik till Kommunpolitik

De förslag som ett parti lägger speglar den syn på samhället och människan som partiet vilar på. Den rikspolitik som Vänsterpartiet driver för jämlikhet och solidaritet återspeglas i regionen och i kommunen. Här följer en del av de förslag som lagts i Vallentuna kommuns Socialnämnd:

Maj 2020: Smittskydd inom äldreomsorgen

Mars 2020: LSS

December 2019: Hyressättning av SÄBO

December 2019: Utökad samverkan inom Regionen

Oktober 2019: Förenklade biståndsbeslut

Oktober 2019: Arbetsmiljön inom Hemtjänsten

September 2019: Minskade HVB-kostnader

Juni 2019: Larm i Hemtjänsten

Maj 2019: Förslag om samverkan

 

Dela den här sidan:

Kopiera länk